2017 Competition Results

Dance District 2017 Competition Results

 

RESULTS – Candance Competition – Orillia #1

  • Special Awards for Nikolina Wheeler’s Contemporary  solo “Once More” and Senior Jazz  Trio “I Call The Shots”
  • 10th Place Senior Solo – Adrienne Windmill “With You”
  • 8th Place Senior Solo – Nikolina Wheeler “Once More”
  • 3rd Runner Up Senior Miss Candance Orillia – Nikolina Wheeler “Once More”
  • 3rd Place Duet/ Trio “Someday” Nikolina Wheeler & Adrienne Windmill. Choreography by Bianca Melchior
  • 2nd Place Duet/Trio “I Call The Shots” Nikolina Wheeler, Adrienne Windmill & Nicole DeMelo. Choreography by Kate Palermo
  • Summer Intensive Scholarship – Nicole DeMelo
  • Hamilton Theatrical Photo Shoot Scholarship – Adrienne Windmill
  • 13 & Over Choreography award – “Once More” Nikolina Wheeler. Choreographed by Bianca Melchior

 

RESULTS – Candance Competition – Toronto # 1

Overalls

  • Highest Scoring Pre Competitive Solo – “PYT“ Peyton McGahey
  • Highest Scoring Pre Competitive Duet/Trio- “Stand By Me” Liz Marrin & Ashley Panuto
  • Highest Scoring Pre Competitive Small Group – “Come On Over” Mini Small Group Jazz
  • Highest Scoring Pre Competitive Large Group – “When I’m Gone” Part Time Inter/Senior Tap
  • Highest Scoring Pre Competitive Overall Mark – “Come On Over” Mini Small Group Jazz
  • 2nd Place Senior Duet Trio – “I Call The Shots” Nikolina Wheeler, Nicole DeMelo & Adrienne Windmill
  • 1st Place Senior Small Group – “Reprieve”
  • 13 & Over Adjudicators Choice – “Body Language”
  • Raise The Barre Dance Teacher Workshop Scholarship- Kate Palermo for choreography for” Back to Black”
  • Hamilton Theatrical Photoshoot Scholarship- Abby Wellington

Special Awards:

  • Once More – Nikolina Wheeler
  • Eternal Flame: Olivia Mitsopolous
  • Let Me Leave: Nicole Demelo
  • Control: Trinity Quan
  • Emotions: Liz Marrin

RESULTS – Candance Competition – Toronto #2

 Optional Competition

  • Broadway Bound Winter Scholarship – Charlotte Ramsahoye
  • 10th Place Senior Solo – Once More – Nikolina Wheeler

RESULTS – The Knockout Dance Challenge – Toronto, ON

Special Awards: 

  • Isy Ramsahoye – Sweet Teeth
  • Liz Marrin- Emotions
  • Reprieve – Senior Small Group

Overalls:

  • 4th Place Junior Novice Solo – Posion Ivy
  • 2nd Overall Mini Part Time Duet/Trio – In His Kiss
  • 1st Overall Mini Part Time Duet/Trio – Ease On Down
  • 1st Overall Senior Part Time Duet/Trio – Try A Little Tenderness
  • 3rd Overall Senior Part Time Small Group – I Will Wait
  • 2nd Overall Senior Part Time Small Group – One Night Only
  • 1st Overall Senior Part Time Small Group – Dangerous
  • 1st overall Senior PT Solo – Emotions
  • 1st overall 13& over Part Time Overall- Emotions 
  • 9th Overall Senior Solo – Nikolina Wheeler – Once More
  • 2nd Overall 12 & Under Line – Sweet Teeth
  • 1st Overall 13 & Over Extended Line – JANET
  • Teachers Summit Scholarship – Ms. Kate

RESULTS – On The Floor – Nottawasaga

Special Awards

  • Reasons – Senior Small Group Contemporary
  • Back To Black – Senior Small Group Jazz
  • Spanish Rose – Part Time Senior Ballet
  • Charlotte – I Gotcha
  • Dangerous – Part Time Senior Hip Hop

OVERALLS

  • Poison Ivy – 1st Runner Up Novice Solo Division 1 – Choreography by Kate Palermo 
  • PYT – Pre Competitive Solo Division 1 WINNER – Choreography by Kate Palermo
  • In His Kiss – 1st Runner up Pre Comp Duet Trio Division 1- Choreography Bianca Trulli
  • Try A Little Tenderness – 3rd Runner Up Pre Comp Duet Trio Division 3 – Choreography by Kate Palermo
  • Stand By Me – 1st Runner Up Pre Comp Duet Trio Division 3 – Choreography by Kate Palermo
  • I Will Wait – 3rd Runner Up Pre Comp Small Group Division 3 – Choreography by Kate Palermo
  • Big Noise – 1st Runner Up Duet/Trio Division 1 – Choreography by Kate Palermo
  • Pop, Drop & Roll – 4th Runner Up Small Group Division 1 – Choreography by Kate Palermo & Nicole Ostella
  • Steam Heat – 3rd Runner Up Small Group Division 1 – Choreography by Kate Palermo
  • September – Division 1 Small Group WINNER – Choreography by Nicole Ostella
  • Reasons – Division 3 Small Group WINNER – Choreography by Ashley Pividor
  • Invasion – 1st Runner Up Division 2 Line – Choreography by Kate Palermo
  • JANET – 2nd Runner Up Division 2 Extended Line – Choreography by Robert DeOlivera
  • Nikolina Wheeler receiving a Jump Scholarship
  • Charlotte Ramsahoye receiving a Dancer Palooza Scholarship

RESULTS – Bedazzled – Guelph

Special Awards 

  • Liz- Emotions
  • In his Kiss
  • Dangerous
  • Molly – My kinda guy 
  • Reasons
  • Trinity – Catch & Release
  • Charlotte – I Gotcha
  • Tatum – The Climb
  • Word Up – Danielle
  • It’s not right 

Overalls

  • Liz- 1st pre comp Senior Solo 
  • When I’m gone – 3rd pre comp inter group 
  • I will wait – 3rd pre comp senior group
  • Dangerous – 1st pre comp senior group 
  • Most potential award – Liz Marrin 
  • Charlotte – Gravity 3rd place Acro Solo ages 13-14 
  • Isy- 3rd place 9 year old solo
  • Molly- 1st place 9 year old solo
  • Reprieve – 2nd Place Senior small group
  • Sweet teeth- 2nd place junior large group
  • Invasion – 3rd place inter extended line 
  • Charlotte Ramsahoye – acro division world dance scholarship
  • Nicole Demelo – the dance project convention scholarship
By |2018-01-27T17:15:16+00:00January 27th, 2018|Competition Results|0 Comments